Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy garnki można myć w zmywarce?

2021-10-07
Czy garnki można myć w zmywarce?

Posiadanie zmywarki jest dla wielu osób ulgą - zwalnia z nieprzyjemnego obowiązku mycia naczyń, oszczędza czas i wodę. Jednak naczynia myte w zmywarce narażone są na wysoką temperaturę i długi czas spędzają w wilgoci. Nie wszystkie materiały dobrze znoszą takie warunki. Dotyczy to też materiałów, z których robione są garnki. Dlatego przy wyborze garnków, oprócz estetyki i funkcjonalności, powinniśmy zwrócić uwagę również na zalecenia dotyczące ich pielęgnacji. Odpowiednie dbanie o garnki zapewni im użyteczność i estetyczny wygląd na długo.

Garnki ze stali nierdzewnej można myć w zmywarce

W przypadku garnków wytworzonych za pomocą stali nierdzewnej  mycie ich w zmywarce jest bezpieczne i nie powoduje uszkodzenia powłoki. Dobrej jakości garnek ze szlachetnej stali nierdzewnej powinien być odporny na korozję związaną z ekspozycją na wysoką temperaturę panującą w zmywarce. Nie jest też podatny na zarysowania i odbarwienia. Warto jednak po wyjęciu stalowego garnka ze zmywarki wytrzeć go do sucha miękką ściereczką. Pozwoli to uniknąć zacieków i trwałych plam na powłoce.

Garnki aluminiowe i emaliowane - czy można je myć w zmywarce?

Garnki ze szlachetnej stali nierdzewnej są właściwie jedynymi, które w stu procentach można bezpiecznie myć w zmywarce. Pozostałe popularne materiały, z których wytwarza się garnki zazwyczaj lepiej myć ręcznie, chyba że producent gwarantuje odporność produktu na mycie w zmywarce.

  • Garnki aluminiowe

Niepokrytego żadną powłoką aluminium nie powinno się myć w zmywarce. Aluminium w zetknięciu z silnym płynem do zmywarki podatne jest na korozję oraz odbarwienia. Aluminiowe garnki powinno się zatem czyścić ręcznie przy pomocy płynu do naczyń - nie powinno się stosować silniejszych detergentów. W razie przypalonych resztek jedzenia, garnek należy namoczyć, a następnie umyć. Po umyciu, naczynie warto od razu wytrzeć do sucha. Natomiast aluminiowe garnki pokryte powłoką, np. ceramiczną, czy silikonową co do zasady można myć w zmywarce. Należy jednak zawsze wcześniej sprawdzić zalecenia producenta - szukać ikony zmywarki na odwrocie naczynia. W przypadku niektórych powłok, zwłaszcza teflonowych, detergenty i wysoka temperatura mają szkodliwy wpływ na trwałość powłoki. W konsekwencji osłabione wiązania powłoki łuszczą się i tracą swoje właściwości - przede wszystkim nieprzywieralność przygotowywanej żywności.

  • Garnki emaliowane

W przypadku tego typu naczyń, odpowiedź na pytanie, czy można je myć w zmywarce brzmi: to zależy. Oczywiście zawsze należy sprawdzić oznaczenie producenta - obecność ikony zmywarki na odwrocie dna garnka. Dobrej jakości garnki emaliowane powinny nadawać się do mycia w zmywarce. Jednak zdarzają się naczynia emaliowane podatne na odpryskiwanie i matowienie. Dlatego inwestycja w dobrej jakości garnek to również oszczędność czasu podczas czyszczenia.

Jakich garnków NIE myć w zmywarce?

Mniej popularne materiały, z których tworzone są garnki, takie jak żeliwo, czy miedź lepiej myć ręcznie. Żeliwne naczynia myte w zmywarce mogą zardzewieć. Z kolei garnki miedziane czyszczone przy pomocy zmywarki tracą swój blask i wyjątkowy kolor. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na wykończenia garnków - np. uchwyty. Jeżeli wykonane są z drewna, nie powinno się myć ich w zmywarce. Drewniane elementy garnka po umyciu w zmywarce mogą się wygiąć, popękać i odbarwić.

Podsumowując, większość dobrej jakości garnków stworzona jest z przeznaczeniem do mycia w zmywarce. Mimo istnienia ogólnych zasad, jakich materiałów lepiej nie umieszczać w zmywarce, istnieje wiele wyjątków i najrozsądniej kierować się zaleceniami producenta. Zawsze odpowiednie oznaczenie, odnośnie możliwości mycia garnka w zmywarce znajdziemy na odwrocie naczynia.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

pixelpixel