Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co oznaczają symbole na garnkach?

2021-09-06
Co oznaczają symbole na garnkach?

Garnki stanowią jeden z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni. Od ich jakości zależy wygoda gotowania i smak przygotowywanych posiłków. Warto zatem poświęcić trochę czasu podczas wyboru swojego zestawu. Szczególną uwagę powinno się zwrócić na oznaczenia stosowane na garnkach, które pozwolą na dobranie ich idealnie do naszych potrzeb.

Na rynku istnieje kilka rodzajów płyt grzewczych. Te najpopularniejsze to elektryczne, gazowe i indukcyjne. Wyjątkowo ważne jest, aby dobrać garnki odpowiednio do posiadanego w domu sprzętu. Użytkowanie naczyń na nieprzeznaczonych do nich płytach grzewczych może spowodować, że nie będą one odpowiednio działać, np. nie nagrzeją się. W gorszym przypadku natomiast może dojść do uszkodzenia garnków poprzez ich przypalenie.

Podstawowe symbole na garnkach

symbol indukcji - czyli ilustracja z cewką indukcyjną - druciane pętelki. Oznacza on, że garnek nadaje się do stosowania na płycie indukcyjnej. Płyta ta jest specyficzna - działa z wykorzystaniem pola magnetycznego - dlatego wymaga specjalnych garnków z dnem z materiału o właściwościach ferromagnetycznych. Taki rodzaj kuchenek jest bardzo popularny - jest energooszczędny, pozwala na szybkie doprowadzenie potraw do wrzenia a jednocześnie szybko stygnie, co ogranicza ryzyko poparzenia.

symbol płyty elektrycznej - ikonka z trzema owalnymi kształtami oznacza możliwość stosowania garnka na kuchence elektrycznej. Tradycyjna kuchenka elektryczna wykonana jest z żeliwa. Mimo, że płyty takie nie wykorzystują otwartego ognia, nagrzewają się do bardzo wysokiej temperatury, dlatego wymagają stosowania garnków przeznaczonych do takiej temperatury.

symbol płyty ceramicznej - rysunek okręgu z przerywanych linii oznacza możliwość stosowania garnka na kuchenkach ceramicznych. Kuchenka ceramiczna jest rodzajem płyty elektrycznej - pod ceramiczną powierzchnią znajdują się elektryczne grzałki lub lampy halogenowe (przy płytach halogenowych), które rozgrzewają palniki. Jednak taka kuchenka jest nowocześniejsza niż tradycyjna - szybciej się nagrzewa i stygnie, jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości i wygląda bardziej estetycznie. Garnki z takim symbolem powinny mieć doskonale płaskie i grube dno, aby równomiernie rozprowadzić ciepło.

symbol palnika gazowego - rysunek palnika z płomieniami. Garnki z tym symbolem można stosować na kuchenkach gazowych - jedynych, które do gotowania wykorzystują ogień. Powinny mieć nienagrzewające się uchwyty, które w przypadku takich kuchenek narażone są na mocne nagrzanie.

symbol zmywarki - rysunek przedstawiający naczynia i wodę. W zależności od materiału wykonania naczynia, producent dopuszcza lub nie zaleca używania zmywarki do jego czyszczenia. Najprostszym sposobem, żeby sprawdzić, czy garnek, który planujemy kupić nadaje się do mycia w zmywarce jest sprawdzenie, czy widnieje na nim symbol zmywarki. Przybiera on różnoraką postać, ale na obrazku zawsze widnieją naczynia w kwadraciku oraz krople wody. Obecność takiego symbolu na garnku oznacza gwarancję producenta, że garnek można myć w zmywarce.

symbol piekarnika - czyli garnki nie tylko do gotowania. Niektóre garnki oprócz gotowania na płycie grzewczej nadają się do przygotowywania potraw w piekarniku. Należy jednak pamiętać, że nie jest to oczywista funkcjonalność każdego garnka. Tylko garnki z odpowiednim oznaczeniem nadają się do użytku w rozgrzanym piekarniku. Dlatego planując zakup garnków, które chcemy jednocześnie używać do gotowania i zapiekania, musimy na ich spodzie szukać ikonki piekarnika.

Szeroki wybór kuchenek i garnków wraz z szeregiem zasad ich stosowania mogą przyprawić o zawrót głowy. Powyższe symbole ułatwiają nam zakup garnków, aby mieć pewność, że użytkowanie ich będzie efektywne i bezpieczne, a samo gotowanie będzie przyjemnością.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
pixelpixel