Zachowaj aromat! 5 pomysłów na przechowywanie przypraw
Przyprawy wydobywają smak składników potraw, a czasem definiują cały smak dania. Bez nich jedzenie byłoby jałowe i nudne. Każdy, kto gotuje w domu ma co najmniej kilkanaście przypraw, ale nie każdy odpowiednio je przechowuje. Odpowiednio, czyli jak? Tak, aby zachowały swój oryginalny smak i aromat na długo. Zwietrzałe lub zwilgotniałe przyprawy na niewiele się zdadzą.
Jakie błędy popełniamy najczęściej w przechowywaniu przypraw?
Najczęściej kupujemy torebki z przyprawami, otwieramy je i zostawiamy nieszczelne opakowania w kuchennej szafce. Taki brak organizacji przypraw sprawia, że sypkie przyprawy nie tylko rozsypują się, ale też wietrzeją lub wilgotnieją. Wysokie temperatury, ekspozycja na wilgoć poprzez zostawiania przypraw w pobliżu kuchenki i zlewozmywaka to zabójcy smakowitych aromatów przypraw i ich właściwej konsystencji. Dlatego niezbędna jest właściwa organizacja przypraw, aby potrawy, które gotujemy były pyszne, a nasza kuchnia estetyczna. Pomogą w tym specjalne pojemniki na przyprawy.
Szklane i plastikowe pojemniki na przyprawy
Dla przyprawy, którą mamy w dużej ilości idealnie sprawdzi się szczelny szklany lub plastikowy pojemnik z nakrętką. Pojemniki te mają różne objętości, dzięki czemu łatwo dobierzemy taki, który będzie pasował do wymiarów naszej kuchennej szafki. Warto wybierać pojemniki, które zostały wyprodukowane z najwyższej jakości materiałów wolnych od BPA, które nie zmieniają smaku i zapachu przechowywanej żywności. Niektóre pojemniki wyposażone są dodatkowo w inteligentne systemy otwierania, które możesz dostosować do wielkości przypraw. Przyprawę możesz wtedy używać bezpośrednio z pojemnika, bez niepotrzebnego otwierania wieczka i narażania jej na zwietrzenie, a także bez ryzyka, że wsypiesz do potrawy zbyt dużą jej ilość i zepsujesz smak dania. Dobrej jakości pojemniki wyposażone są też w antypoślizgowe dna, które gwarantują, że pojemnik nie będzie się przesuwał podczas otwierania szuflad i nie będzie łatwo się przewracał, ani wyślizgiwał się z rąk.
Co jeszcze posiada dobry pojemnik na przyprawy? Oczywiście funkcję wizualnej blokady, która pokazuje, czy pojemnik jest szczelnie zamknięty a przyprawy chronione przed wilgocią. I ostatnia kwestia: jeśli pojemnik nie jest z nakrętką a z pokrywką, upewnij się, że ta ma uszczelkę!
Młynki do pieprzu, soli i ziół
Kiedy przyprawy smakują najlepiej? Kiedy są świeżo mielone! Wtedy uwalnia się ich głęboki aromat. Dlatego powinniśmy mieć kilka młynków, na wybrane i ulubione przyprawy, np. pieprz, czosnek czy kminek. Młynki do przypraw przybierają obecnie przeróżne formy, od drewnianych, po szklane, akrylowe i plastikowe, ręczne i elektryczne. Wybierz ten, który stylistycznie będzie pasował do Twojej kuchni lub jadalni. Ręczne i drewniane młynki mają bardziej rustykalny charakter, a te plastikowe i elektryczne nowoczesny i elegancki.
Przyprawniki na drewnianej półce
Chcesz zaoszczędzić miejsce w kuchennej szafce? Nic prostszego! Wybierz przyprawnik skomponowany na stojącej półce, który umieścisz w dowolnym miejscu w kuchni. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest fakt, że przyprawy będą zawsze pod ręką, pięknie wyeksponowane i zachęcające do gotowania. Taki przyprawnik możesz dowolnie przemieszczać do jadalni lub na zewnątrz, aby podczas obiadu lub spotkaniu przy grillu nigdy nie zabrakło świeżych przypraw dla zróżnicowanych gustów gości.
Przyprawniki na stojakach
Zapewniają idealny porządek w przyprawach, estetyczną ekspozycję i przede wszystkim są ogromnie poręczne. Możesz je dowolnie przenosić z kuchni do jadalni, a nawet zabrać je ze sobą na piknik! Przyprawniki te są lekkie i poręczne, oszczędzają też miejsce w szafce. Niektóre modele posiadają obrotowy stojak, co usprawnia używanie przypraw zarówno podczas gotowania, jak i podczas sięgania po nie przy stole.
Podstawa w każdym domu: solniczka i pieprzniczka
Bez tych dwóch przypraw trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w kuchni. To dosłownie must have w każdym domu, nawet w tym, w którym głównie jedzenie zamawia się na dowóz. Wybierz solniczkę i pieprzniczkę, która bardzo Ci się spodoba, gdyż będziesz na nią patrzeć każdego dnia. Dobierz przyprawniki o odpowiedniej pojemności, małej lub dużej, w zależności od tego ile przyprawy zużywasz w miesiącu.
Porada: jeżeli pojemniki na przyprawy nie posiadają oryginalnych napisów z nazwami przypraw lub ziół, które mają się w nich znaleźć, możesz samodzielnie wykonać napis na kartce samoprzylepnej i umieścić na danym pudełeczku.
Zdziwisz się jak wiele zmieni organizacja przypraw w kuchni. Porządek w przyprawach, ich wyeksponowane soczyste kolory i zamknięte w pojemniczkach zapachy sprawią, że nabierzesz ochoty na częstsze gotowanie, a nawet eksperymentowanie z nowymi smakami.