Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

W czym podawać whisky? Poznaj odpowiednie rodzaje szklanek i kieliszków

2022-07-04
W czym podawać whisky? Poznaj odpowiednie rodzaje szklanek i kieliszków

Jeśli chcesz w pełni docenić smak i aromat whisky, potrzebujesz poznać rodzaje szkła, w których należy je serwować. Whisky dzieli się na kilka rodzajów: delikatne, ostre, dymne i owocowe. Można pić ją nierozcieńczoną, aby zasmakować bogactwa i złożoności jej smaku, lub zastosować ją jako składnik wielu finezyjnych koktajli. To, z czego pijesz whisky wpływa na wrażenia nie tylko smakowe, ale także wizualne. Wybór szklanekkieliszków jest duży, dlatego przedstawimy kilka z nich, aby przybliżyć podstawowy podział i umilić Tobie picie tego trunku o pieczołowicie ułożonym składzie.

Nie da się jednoznacznie określić jaki rodzaj szkła dobrać do konkretnej whisky. Istnieje wiele sposobów jej podawania i ostatecznie to Ty jesteś końcowym kreatorem smaku tego alkoholu - w tym także tkwi piękno picia whisky. Dlatego poznasz dziś rodzaje szkła, które wzmacniają doznania smakowe, zapachowe oraz estetyczne i wybierzesz takie szklanki lub kieliszki, które najbardziej przypadną Ci do gustu. Poniższe porady to wskazówki, a nie nakazy, zachęta aby doceniać kulturę picia wykwintnych alkoholi.

Szklanki typu old fashioned, rocks glass, tumbler

Proste, kuliste, kwadratowe lub kanciaste, szerokie, z grubym dnem i niskimi ściankami. W nich whisky prezentuje się elegancko, a trunek pije się wygodnie - szklanka jest łatwa do utrzymania w ręku, a dłoń nie ogrzewa alkoholu. W takich kształtach whisky dobrze oddaje swój aromat, ponieważ ma duży kontakt z powietrzem. Szklanki te wykonywane są ze szkła lub kryształu, przy czym kryształ jest droższy, lecz bardziej wytworny. Kryształ, ze względu na swoje właściwości zapewnia idealną przejrzystość, co pomaga w idealnym prezentowaniu się koloru trunku oraz jego lepkości. Kryształowe szklanki do whisky są odporne na matowienie i zarysowania, można myć je w zmywarce, co z pewnością jest ich kolejnym atutem. Szklanki mogą być gładkie, minimalistyczne, lub zachwycać przykuwającym oko wzornictwem.

Szklanka do whisky z podwójną ścianką

Zacznijmy od wyjaśnienia, dlaczego szklanki z podwójną ścianką stały się hitem. Czy chodzi tylko o to, że wyglądają ciekawie i nowocześnie? Też, ale nie to jest ich najmocniejszą stroną. Najważniejsze jest to, że dzięki podwójnym ściankom mają właściwości termiczne, więc zapewnią utrzymanie pożądanej temperatury, aby móc cieszyć się ulubionym, chłodnym drinkiem przez długi czas. Zatem są jednocześnie spektakularne i funkcjonalne.

Snifter - kieliszek do whisky

Na średniej długości nóżce osadzona jest czarka w kształcie tulipana. Kształt tego naczynia przemyślany jest tak, aby wydobyć z whisky to, co najlepsze. Jak już wiesz, aromat whisky wydobywa się w kontakcie z powietrzem i właśnie ten unikalny zapach kumuluje się u wylotu sniffera, pozwalając koneserom poznać skład, a czasem nawet rocznik trunku. Nie musisz jednak być degustatorem, żeby docenić urok kieliszków do whisky. Szybko bowiem przekonasz się, że dzięki nóżce taki kieliszek nie nagrzewa alkoholu, (który im cieplejszy, tym ostrzejszy ma smak), jest przyjemny w użyciu a także pięknie prezentuje się na stole.

Karafka do whisky

Karafka do whisky to dopełnienie zestawu szklanek lub kieliszków, swoista wisienka na torcie. Zazwyczaj jest kryształowa i masywna, pięknie zdobiona. Kolor trunku jest w niej bardzo klarowny - karafka odbija światło i uroczyście eksponuje swoją zawartość. Dobry alkohol zasługuje na odpowiednią oprawę, dlatego amatorzy whisky bardzo ją cenią. Karafka jest też eleganckim rozwiązaniem ze względu na to, że na stół podajemy alkohol bez etykiety, co leży w dobrym guście.

Szkło do whisky. Czy jest tylko do whisky?

Szklanki do whisky sprawdzą się także w roli szklanek do wody, napojów i koktajli. Znakomicie prezentują się jako zastawa stołowa, są wygodne w użyciu i nigdy nie wychodzą z mody. Dlatego, jeden i ten sam komplet szklanek znajdzie wiele zastosowań, dzięki czemu możesz zaoszczędzić miejsce w szafkach.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
pixelpixel