Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

W czym podawać kawę, aby doskonale smakowała i pięknie się prezentowała?

2022-11-22
W czym podawać kawę, aby doskonale smakowała i pięknie się prezentowała?

Kawa to nieodłączny element codzienności większości z nas. Kochamy ją za zapach, smak, aromat, za to że nas pobudza i pomaga przetrwać ciężki dzień, za chwilę relaksu i wytchnienia o poranku lub w pracy. Nie tylko to, jaką kawę pijemy, ale także jak i z czego ją pijemy wpływa na jej walory smakowe i na poziom naszej przyjemności tej niemalże rytualnej czynności. Bowiem espresso latte nierówne, a latte nierówne cappuccino. Poznaj rodzaje szkła do kawy i ciesz się tym, jak kawa smakuje i wygląda!

Najlepszy materiał dla naczyń do kawy

Zacznijmy od podstaw. Z czego powinny być wykonane naczynia do kawy? Najlepiej, aby były to naczynia porcelanowe - ponieważ ten materiał utrzymuje ciepło, nie przebarwia się i jest najszlachetniejszy, dlatego pasuje do charakterystycznego, wyjątkowego smaku kawy.

Zdecydowanie warto też rozważyć naczynia z podwójnymi ściankami. Stanowią one najlepszą termoochronę - ciepłą kawę utrzymają ciepłą przez bardzo długi czas, a zimnej nie nagrzewają. Takie naczynia do kawy znajdziesz w najlepszych, ulubionych kawiarniach. Dlaczego zatem nie mieć ich w domu?

Filiżanki i kubki do espresso

Te mini szklanki mają pojemność zaledwie od 50 do 80ml, ponieważ ilość espresso jest niewielka - to tylko szot z kawy wypijany na 2-3 razy. Filiżanka powinna być wykonana z porcelany i mieć grube ścianki, aby jak najdłużej utrzymywać temperaturę napoju. Ze względu na to, że ilość kawy jest mała, napój będzie szybciej wystygał, a właśnie tego chcemy uniknąć. Ze względu na to, dobrą praktyką jest podgrzanie naczynia przed przelaniem do niego espresso. Kształt filiżanek lub kubków do espresso powinien być cylindryczny, abyśmy mogli podziwiać małą piankę na powierzchni napoju. Pamiętaj, aby espresso podawać na podstawce w towarzystwie łyżeczki i cukru.

Filiżanki do Cafe Lungo

Cafe Lungo, czyli podwójne espresso, które często idzie w parze ze szklanką lub kieliszkiem wody. Filiżanki do tego napoju przypominają te do espresso, ale są nieco wyższe. Ta esencjonalna kawa najlepiej smakuje przyrządzona w kawiarce lub ekspresie ciśnieniowym. Wybierając filiżanki, zwróć uwagę na ich pojemność i wielkość, aby odpowiadały ekspresowi, który masz w domu.

Filiżanki do Cappuccino

Zgodzisz się chyba, że to obecnie najpopularniejsza kawa. Przygotowana z espresso i wody, zwieńczona puszystą pianka z mleka - jest po prostu wspaniała! Filiżanka do cappuccino powinna być wykonana z porcelany lub szkła, materiału który doskonale trzyma ciepło i jest odporny na przebarwienia. Naczynie powinno być węższe u dołu i rozszerzone ku górze, aby móc wyeksponować ulubioną część napoju - delikatną piankę. Pojemność filiżanki to zazwyczaj od 150 do 200ml.

Szklanka do Latte, Macchiato, Irish Coffee

Szklanki do tych kaw powinny być przezroczyste, abyśmy mogli podziwiać ich wnętrze. Te kawy charakteryzują się specyficznymi wielokolorowymi warstwami, które cieszą nie tylko podniebienie, ale też oczy!

Szklanka do Latte Macchiato jest wysoka, ma pojemność około 250ml i wygodny uchwyt. Szklanka do Irish Coffee jest podobna, ale ma grubsze dno i dodatkowo posiada nóżkę. Jest bardziej stabilna i masywna, może dlatego, że sam smak kawy jest bardziej wyrazisty i “cięższy”.

Szklanka do Coffee Frappe

Latem ciepła kawa nie będzie smakowała tak dobrze, jak mrożona. W związku z tym, w naszym domu nie może zabraknąć zestawu szklanek do Coffee Frappe. Ten rodzaj szklanek charakteryzuje się grubymi ściankami, ponieważ do kawy wykorzystujemy lód, który mógłby skruszyć delikatne szkło, a także brakiem uchwytu - nie jest potrzebny, bo kawa nie parzy rąk. Chociaż są wyjątki - niektóre szklanki do mrożonej kawy posiadają uchwyt po prostu dla wygody trzymania ich w dłoniach. Do takiej kawy możesz także dodać kulkę lodów na wierzch, lub bitą śmietanę z polewą czekoladową - kawa i deser w jednym. Za to kochamy lato!

Posiadanie odpowiednich filiżanekkubków lub szklanek do kawy nie tylko umili i urozmaici Twoją codzienność, ale pozwoli też pięknie nakryć stół na przybycie gości. Taki szczegół, jak dedykowane naczynia do konkretnego rodzaju kawy sprawią, że przyjęcie, które organizujesz zamieni się w czas pełen dobrych wspomnień. Goście poczują się dopieszczeni i tym samym nastrój spotkania będzie jeszcze przyjemniejszy.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixelpixel