Smażenie w woku - kuchnia orientalna
Metoda przygotowywania dań w woku cieszy się coraz większą popularnością. Dostępność orientalnych przypraw i składników zachęca do eksperymentowania z potrawami Dalekiego Wschodu w polskich domach. Chrupkie, aromatyczne i kolorowe dania to oczywiście świetne urozmaicenie dla tradycyjnego obiadu. Ale dania z woka to coś więcej: to zdrowa żywność, która podlega krótkiej obróbce termicznej i dzięki temu zachowuje wartości odżywcze poszczególnych składników.
Czym wok różni się od tradycyjnej patelni?
Wok to praktyczne połączenie garnka i patelni przypominające duży metalowy półmisek. Mała średnica dna i wysokie ścianki to cecha charakterystyczna woka. Właśnie dzięki takiej konstrukcji w bardzo szybkim tempie nagrzewa się dno wraz ze ściankami, umożliwiając rozprowadzenie ciepła po dużej ilości składników w krótkim czasie. Dlatego dania z woka są chrupiące, świeże, zachowują piękny i apetyczny kolor, a także są zdrowe i niskokaloryczne.
Jak smażyć i gotować w woku metodą stir-fry?
Wok należy rozgrzać do odpowiedniej temperatury, a składniki smażyć możliwie najkrócej, aż osiągną chrupkość, ale nie rozgotują się ani nie przypalą. Rozgrzej wok, dodaj olej. Gotowość do smażenia będzie oznaczał mały dymek unoszący się nad naczyniem. Dodaj składniki (jeżeli niektóre z nich są mokre, dobrze je odsącz aby uniknąć pryskania oleju), i od tej pory najważniejsze jest szybkie i równomierne mieszanie lub, jeśli przy większych kucharskich umiejętnościach, efektownie wyglądające podrzucanie składników w woku. Do mieszania używaj drewnianych lub specjalnie dedykowanych do woka przyborów. Potrawy przygotowuj zgodnie z recepturami, aby zaznajomić się z nowymi składnikami i sposobem obróbki.
Co można przygotować w woku?
Najbardziej popularną metodą smażenia w woku jest stir-fry, czyli smażenie na dużym ogniu, lecz na małej ilości tłuszczu. Jednak w woku można także potrawy dusić (pod warunkiem posiadania pokrywki), a nawet je gotować na parze i wędzić (istnieją specjalne nakładki, które umożliwiają te dodatkowe opcje). W woku możemy przyrządzić warzywa, mięso, ryby, owoce morza, makaron i ryż. Doskonale smakują przyrządzone w woku dania jednogarnkowe, ale smażąc je metodą stir-fry należy pamiętać, aby kroić składniki na małe kawałki (żeby miały szansę szybko dojść).
Na co zwrócić uwagę przy wyborze woku?
Należy dobrać odpowiednią wielkość woku, mając na uwadze ilość osób, dla których gotujemy. Średnica dna i wysokość ścianek odpowiadają wielkości woka. Im wyższy i szerszy wok, tym więcej potrawy przygotowanej za jednym razem. Upewnij się też, że wok jaki wybierasz można używać z typem Twojej domowej kuchenki (np. indukcyjna, gazowa). Dobrze też mieć wok razem z pokrywką, ponieważ w ten sposób zwiększymy jego funkcje - pod przykryciem możesz także dusić i gotować na parze.
Na rynku bardzo modne są woki z powłoką OLLIA-TECH na bazie oliwy z oliwek. Powłoka ta pozwala smażyć z całkowitym wyeliminowaniem tłuszczu, co czyni dania jeszcze zdrowszymi i niskokalorycznymi.
Drugim rodzajem rozchwytywanych woków są te z powłoką stone-effect z efektem kamienia. Woki te charakteryzują się bardzo wysoką odpornością na przypalenia i zabrudzenia, a to oznacza smaczne potrawy i zaoszczędzony na zmywaniu czas.
Dla fanów ekologicznego podejścia do gotowania stworzono też wok z serii Planeta, który powstaje z aluminium pochodzącego w 100% z recyklingu. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii zredukowano ilość zużytej podczas produkcji wody oraz zminimalizowano użycie substancji chemicznych.
Podsumowując, dla szybkiego, zdrowego i smacznego gotowania w każdym domu powinien znaleźć się wok. Przygotujemy w nim nie tylko potrawy kuchni azjatyckiej, ale też zrealizujemy wiele innych smacznych przepisów które urozmaicą naszą kuchnię.