Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rodzaje kieliszków i ich zastosowanie w domu i restauracji

2022-04-12
Rodzaje kieliszków i ich zastosowanie w domu i restauracji

Są domy, w których z jednego kompletu kieliszków pija się zarówno wodę, soki, wino czerwone jak i białe, szampana i wiele innych… Ale czy to dobrze? Czy rodzaj kieliszka robi różnicę w smaku wypijanych trunków? Okazuje się, że tak, i to niemałą! Dowiedz się jakie kieliszki wybrać do różnego rodzaju napojów i ciesz się doskonałym smakiem picia.

Dobrej jakości kieliszki powinny mieć przezroczyste ścianki, które wyeksponują barwę trunku, a szkło z jakiego zostały wykonane nie będzie ani ogrzewało, ani nadmiernie schładzało napoju, aby wydobyć z niego to, co najlepsze. Ale to, co najbardziej determinuje wybór kieliszka do danego trunku, to jego kształt. Spójrzmy zatem na podział:

Kieliszki do czerwonego wina

Te kieliszki są dość obszerne, a ich czarka całkowicie otwarta, aby wino mogło swobodnie oddychać. Duża czarka pozwala także zamieszanie trunku i wydobycie z niego aromatu. Ich smukła, długa nóżka pozwala na trzymanie kieliszka bez konieczności łapania za czarkę, dzięki czemu swoim dotykiem nie nagrzewamy wina. Kieliszki do różowego wina są bardzo podobne do kieliszków do wina czerwonego, jednak odrobinę mniejsze. Kieliszki do wina czerwonego zazwyczaj mają pojemność od 180 do 300 ml.

Kieliszki do białego wina

Znacznie mniejsze niż te do wina czerwonego, smuklejsze, z jeszcze dłuższą nóżką niż w poprzednim przypadku. Węższy i bardziej strzelisty kształt ma za zadanie wynieść aromat wina prosto do nozdrzy, ponieważ białe wino jest delikatniejsze w woni i smaku. Pojemność takich kieliszków wynosi od 80 do 150 ml.

Kieliszki do szampana

Bardzo smukłe, wysokie, zwężające się ku górze, jednocześnie cienkie i delikatne. Ich kształt pomaga na dłużej zachować bąbelki zamiast ich ulotnieniu, to samo dotyczy aromatu. Cienkie szkło podkreśla lekkość i wyrafinowanie szampana. Takie kieliszki napełniaj maksymalnie do ¾ wysokości, to również pomoże zachować na dłużej musujący charakter szampana.

Kieliszki do wody i soków

Mogą być wykonane z grubszego szkła, przezroczystego, ale także barwionego. Ich nóżka jest krótsza, bardziej masywna, a sama czarka jest pękata, chociaż zdarzają się także inne warianty. Woda i soki zarówno podczas domowych posiłków, jak i posiłków w restauracji coraz częściej podawane są w tych dedykowanych kieliszkach. Nadaje to wyjątkowości chwilom spędzonym przy stole i sprawia, że łatwiej nam celebrować każdy dzień. Ponadto, duże kieliszki cudownie eksponują owoce, liście mięty i kostki lodu, które chętnie dodajemy do picia, w szczególności latem.

Jak dbać o kieliszki do wina, szampana, wody i soku?

Najlepiej myć je ręcznie delikatnym detergentem, nie pozostawiać do samodzielnego wyschnięcia, a zamiast tego przetrzeć delikatną ściereczką, aby uniknąć pozostawienia na nich smug i zacieków. Kieliszki można także myć w zmywarce, jednak ze względu na ich kruchość należy układać je w taki sposób, aby się nie stykały i nie łączyć ich mycia wraz z mocno zabrudzonymi naczyniami. Pięknie wypolerowane kieliszki zapewniają radość z picia nawet najzwyklejszej wody. Z kolei dobrze dobrane kieliszki do wina czerwonego, białego i szampana wydobędą z niego odpowiedni smak i aromat, a także sprawią, że trunek nadmiernie się ani nie ociepli, ani nie schłodzi, a bąbelki pozostaną tam, gdzie mają być - tuż przy ustach, aby orzeźwić zmysły.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
pixelpixel