Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ranking 10-ciu najczęściej popełnianych błędów w kuchni

2020-03-11
Ranking 10-ciu najczęściej popełnianych błędów w kuchni
Samodzielne gotowanie potraw jest zabawne i relaksujące. Może też być fascynujące, kiedy eksperymentujesz z nowymi przepisami i smakami. Jednak jeśli popełniasz błędy w kuchni, gotowanie staje się denerwujące, a wynik mocno zniechęca do dalszych działań. Dlatego pragniemy przyjść z pomocą i przybliżyć 10 najczęściej popełnianych błędów przez początkujących kucharzy. Jakie to błędy i jak się ich wystrzegać? Przeczytaj i dowiedz się więcej.

1. Nie ważysz składników

Jeśli jesteś doświadczonym kucharzem, przy doborze ilości składników możesz polegać na swojej intuicji i doświadczeniu. Dotyczy to jednak głównie dań słonych (pikantnych). W tych potrawach możesz dozować na bieżąco składniki i korygować ich smak. Praktycznie nie jest to możliwe przy przyrządzaniu deserów lub pieczeniu ciast. Wtedy dozowanie składników staje się bardzo ważne, a niewielki błąd może zniweczyć cały trud. Jeśli chcesz mieć pewność, że właściwie dobrałaś/eś składniki postaraj się o dobrą i dokładną wagę. Będziesz mieć 100 procentową pewność, że postępujesz zgodnie z recepturą.

2. Smażysz w zbyt małej ilości tłuszczu

Jeśli przepis wymaga smażenia składników, powinno odbywać się to w odpowiedniej ilości oleju lub oliwy. Zbyt mała ilość tłuszczu na patelni lub w garnku zmniejszy co prawda ilość kalorii na talerzu, ale jednocześnie spowoduje, że przygotowywane potrawy będą nieapetyczne, a ich smak będzie mocno rozczarowujący.

W trakcie smażenia używaj solidnych patelni z wysokim rantem lub garnki o odpowiedniej głębokości, które pomieszczą wszystkie składniki. Dzięki temu dodasz wystarczającą ilość tłuszczu i bez trudu wymieszasz wszystkie składniki.

3. Gotujesz na raz zbyt dużą ilość jedzenia

Dodawanie składników na patelnię lub do garnka powinno odbywać się w kolejności. Układanie ich na przysłowiowy stos spowoduje, że nie będą się odpowiednio smażyć lub gotować, a ich smaki nie będą się przenikać. Jeśli smażysz potrawę na patelni pamiętaj, żeby była na tyle duża, aby wszystkie składniki dotykały dna i można je było swobodnie przemieszać. Jeśli przygotowanie potrawy wymaga gotowania w garnku, musi on być na tyle duży, aby składniki gotowały się w wystarczającej ilości wody, bulionu lub sosu.

4. Gotujesz warzywa bezpośrednio w wodzie

Mocną stroną gotowania warzyw w wodzie jest to, że nie używasz do przygotowania wybranej potrawy ani grama tłuszczu. Jest to oczywiście wielka zaleta, jeśli chcesz odżywiać się bardzo zdrowo. Jednak ten rodzaj przygotowywania warzyw ma też swoje wady. Gotowane w wodzie warzywa tracą w dużej części witaminy i niezbędne składniki odżywcze. Znacznie lepszym sposobem, aby je zachować jest gotowanie na parze – jeszcze zdrowsze, niż gotowanie w wodzie. Jeśli preferujesz przygotowywanie potraw z warzywami bez tłuszczu, pomyśl o tym, aby w wyposażeniu Twojej kuchni znalazł się specjalny zestaw garnków do gotowania na parze.

5. Nie podgrzewasz patelni do właściwej temperatury

Kiedy smażysz na patelni mięso, rybę czy warzywa zadbaj o właściwą temperaturę tłuszczu, na którym je smażysz. Gdy położysz na patelnię mięso w momencie, w którym tłuszcz nie osiągnął jeszcze właściwej temperatury stanie się ono twarde i łykowate, a smażona ryba rozleci się na kawałki lub zamieni się w papkowatą masę. Tłuszcz powinien być rozgrzany tak, aby kładzione na nim składniki skwierczały i od razu nabierały ciepła.

Do prawidłowego smażenia potrzebna jest odpowiednia patelnia z grubym dnem. Ułatwi rozgrzanie tłuszczu do pożądanej temperatury, a po nałożeniu na nią mięsa bez trudu będziesz utrzymywać właściwą temperaturę smażenia.

6. Nie przestrzegasz zalecanego czasu gotowania

Czy czytasz zalecany czas gotowania wskazany na przykład na opakowaniach makaronu? Zapewne często polegasz na swojej intuicji, która może doprowadzić do rozgotowania potraw. Dlatego zawsze uważnie czytaj przepisy, z których korzystasz w czasie gotowania. Pomysłodawca z pewnością praktycznie sprawdził czas przygotowania potrawy.

7. Nie próbujesz potraw w trakcie gotowania

Przygotowując potrawy często sprawdzaj ich smak. Zawsze możesz je dosolić, dodać pieprzu i innych przypraw, czy zmienić proporcje użytych składników. Na pewno uczyń to też bezpośrednio przed postawieniem dania na stole. Pozwoli Ci to uniknąć rozczarowań i przykrych niespodzianek.

Praktyczne i funkcjonalne młynki do pieprzu i soli pomogą nadać Twojej potrawie właściwy smak, rozdrabniając sól i pieprz na aromatyczne cząsteczki, a pojemniki na zioła ułatwią dozowanie i pomogą nadać Twojej potrawie właściwy smak.

8. Za często mieszasz w garnku

Wielu kuchennych fachowców będzie Cię przekonywać, że dobry kucharz musi nieustannie doglądać potrawy, często ją mieszając. Musisz wiedzieć, że nie zawsze jest to dobra praktyka. W przypadku użycia delikatnych składników często mieszając ryzykujesz, że Twoje danie przeistoczy się w nieapetyczną papkę. Szczególnie czułe na mieszanie i przewracanie, są ryby i warzywa. Oczywiście w trakcie gotowania dania trzeba czasem je delikatnie przemieszać, dlatego warto zaopatrzyć się w przeznaczone do tego celu solidne łopatki, łyżki cedzakowe, szczypce i inne akcesoria.

Oczywiście porada ta nie dotyczy przygotowywania risotto. W tym przypadku najlepiej stój nad nim bez przerwy, często mieszając.

9. Zamieniasz w przepisie drogie lub trudno dostępne składniki

Niekiedy próbujesz zastąpić składniki z przepisu na tańsze lub bardziej dostępne. Zapominasz przy tym, że pomysłodawca dania dobrał je w określonym celu, aby smak jego potrawy był najlepszy. Jeśli masz trudności ze zdobyciem potrzebnych składników lub chciałbyś je zamienić ze względów ekonomicznych, lepiej całkowicie zrezygnuj z danego przepisu. Spróbuj przyrządzić coś innego, równie smacznego i pomysłowego, a co najważniejsze nie nadwyrężającego Twojego budżetu.

10. Zbyt często używasz suszonych ziół

Kiedy przygotowujesz jakieś danie, postaraj się zdobyć świeże zioła. Mają one tę zaletę, że nadają daniu kolorytu, mają wspaniały aromat i jednocześnie nie zdominują smaku potrawy.

W dzisiejszych czasach nie ma problemu z zakupem podstawowych ziół świeżych, ale te mniej popularne są faktycznie trudno dostępne. Jeśli zatem jesteś zmuszony do skorzystania z ziół suszonych, użyj ich w mniejszej ilości niż została wskazana w przepisie. Często jednak sięgasz po suszone zioła ze zwykłego lenistwa. Nie masz ochoty ich siekać, bo to nudne i pracochłonne zajęcie. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzie, na przykład półksiężyc lub praktyczną siekaczkę. Dzięki nim siekanie ziół stanie się łatwe i przyjemne, a Twoje potrawy aromatyczne i świeże!

Przyznaj, czy błędy kulinarne, które wymieniliśmy wyżej nie są Ci obce? ;) A może uważasz, że są inne, ważniejsze uchybienia w kuchni? Opowiedz nam o tym w komentarzach i podziel się z nami opinią na ten temat, chętnie poznamy Twoje zdanie. Udostępnij artykuł, aby Twoi znajomi wiedzieli jakich błędów nie popełniać podczas gotowania i zapraszali Cię na same udane przyjęcia!
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixelpixel