Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Najnowsze trendy w kuchennych projektach cz. I

2020-07-15
Najnowsze trendy w kuchennych projektach cz. I
Nowoczesna kuchnia jest otwarta na dom. Obecnie jest to zintegrowane środowisko, w którym wyraźny podział na salon i kuchnię stał się przestarzały. Kuchnia otwarta musi być łatwa w utrzymaniu porządku, a urządzenia i akcesoria kuchenne powinny być pod ręką, ale jednocześnie ukryte w kuchennych meblach.

Z drugiej jednak strony powinny być miejsce otwarte, takie jak: gabloty, kredensy i półki, które pozwolą na wyeksponowania atrakcyjnych dla oka naczyń, roślin, książek, a także zdjęć czy obrazków. Z tego powodu w kuchni otwartej preferowane jest użycie lżejszych dla oka materiałów, które pozwolą na dopracowanie kuchni dzięki dodatkom.

Minimalizm z silnymi akcentami

W najnowszych projektach kuchnia podąża za stylem minimalistycznym. Trend ten wyraża się na przykład w systemach otwierania mebli. Znikają klasyczne uchwyty a pojawiają się rowki lub szczeliny, lżejsze i bardziej eleganckie. Ważnym elementem są jednak mocne akcenty. Na przykład okap kuchenny nie jest już schowany. Najnowsze trendy zalecają umieścić go w centrum kuchennej sceny.

Nawet kiedyś postrzegana jako mało atrakcyjna część kuchni jaką jest kuchenka, dziś powinna pojawić się w jej centrum. Pamiętaj o dobraniu jednokolorowych, minimalistycznych płytek, które chronią ściany przed zabrudzeniem. Dopełnieniem nowoczesnej, minimalistycznej kuchni będzie podłoga z dużych płyt z gresu lub marmuru, które będą doskonale komponować się z blatami z naturalnych materiałów.

Jak połączyć funkcjonalność z otwartością kuchni?

Kuchnia połączona z salonem będzie zawsze w centrum uwagi, więc musi idealnie połączyć swoje podstawowe zadanie czyli przygotowywanie posiłków z atrakcyjnym wystrojem. Dodatkową trudnością jest to, że wszystko powinno być pod ręką, ale tylko w razie potrzeby. W dużych kuchniach jest trochę łatwiej. Możesz zastosować przesuwane drzwi lub panele, które można otwierać i zamykać w razie potrzeby regulując wielkość kuchennej przestrzeni.

W mniejszych kuchniach najbardziej cenionym rozwiązaniem będzie umieszczenie na drzwiczkach mebli kuchennych koszy, które ułatwią przechowywanie produktów i ukryją ewentualny bałagan. Warto pamiętać, aby maksymalnie skorzystać z wysokości pomieszczeń. Odpowiednio zaprojektowane szafki i meblościanki mogą stać się cichymi bohaterami, nadając kuchni rozmachu i przestrzeni.

Wiedz także, że akcesoria kuchenne nie zawsze muszą być schowane. Te w odpowiednich kolorach będą niczym ozdoby, które dopełnią wystrój Twojej kuchni. Na blatach kuchennych doskonale prezentują się nowoczesne młynki do przypraw, a także pięknie zdobiona porcelana.

Nie bój się mieszać stylów i materiałów

Nowoczesne kuchnie to odważne kombinacje, w których śmiało można łączyć takie materiały jak surowe drewno, szkło, metale, marmur lub beton. Zaczynając od wykończenia mebli, a kończąc na położeniu podłogi, łącząc pozornie odległe stylistycznie elementy możesz sprawić, że Twoja kuchnia nabierze wyrafinowania i charakteru.

Pamiętaj zatem, aby nie wykreować kuchni, która ślepo podąża za aktualną modą i jest pozbawiona Twojej osobowości i charakteru. Tak zaprojektowana kuchnia okaże się po roku niemodna. Aby temu zapobiec możesz na przykład umieścić meble w stylu vintage w super nowoczesnym industrialnym wnętrzu.

Doskonałym uzupełnieniem takiej kuchni są nowoczesne dodatki, które również mieszają style. Co powiesz na betonowe przyprawniki, które doskonale podkreślą drewniane blaty?

Wyspa nowych możliwości

Kuchenna wyspa jest punktem zwrotnym nowego trendu, który przezwycięża tradycyjny podział na kuchnię i salon. Niestety efektem ubocznym jest to, że wyspa jest zawsze w centrum uwagi. Dlatego wszystko musi być czyste i uporządkowane, aby ułatwić codzienne życie w domu i nie dać się zaskoczyć niespodziewanym gościom.

Wyspa to prawdziwe centrum operacyjne kuchni, w które wykonujesz przeróżne kulinarne czynności. Pełni w kuchni wiele ról, może zawierać płytę grzewczą z okapem, może służyć jako dodatkowy punkt podparcia, który zwiększa powierzchnię blatu roboczego, a także być stołem przekąskowym na aperitif lub śniadania w małym gronie.

Często nad takimi właśnie wyspami znajdują się zawieszone garnki i patelnie, niczym w gwarnej, restauracyjnej kuchni pełnej smaków. Może i Ty dasz porwać się temu pomysłowi?

następnym artykule dowiesz się jakie kolory i materiały w kuchni będą królowały w kolejnych latach. Nie przegap naszych wpisów!
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
pixelpixel