Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki czajnik elektryczny wybrać? Na co zwrócić uwagę?

2022-01-28
Jaki czajnik elektryczny wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Co jakiś czas czajnik elektryczny w naszym domu zużywa się i musimy sięgnąć po inny egzemplarz. Który czajnik wybrać, aby posłużył dłużej, nie zużywał dużej ilości energii elektrycznej, był cichy i pasował do wnętrza kuchni?

Nowe trendy wśród czajników elektrycznych. Który wybrać?

Przy wysokich cenach prądu ważne jest, aby sprzęt w naszych domach był energooszczędny. Nikt nie lubi płacić wysokich rachunków za prąd. Czajnik zazwyczaj uruchamiamy kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie, w szczególności, kiedy mamy liczną rodzinę. Co więcej, chcemy aby był cichy - wstając jako pierwsi, nie powinniśmy stresować się, że obudzimy pozostałych członków rodziny tylko dlatego, że chcemy wypić herbatę lub kawę. Głośność czajnika ważna jest też wtedy, kiedy w domu mamy małe dziecko, które śpi w ciągu dnia.

Istotna jest także pojemność czajnika elektrycznego. Mniejszy sprawdzi się w domach, w których mieszka do dwóch osób, i które nie często przyjmują gości. Dzięki małej pojemności, sprzęt zajmie mniej miejsca na kuchennym blacie, a także nie będziemy “przelewać” czajnika, i grzać niepotrzebnie dużej ilości wody. Zatem jaki model wybrać, aby spełnił kilka najważniejszych dla nas cech? Ten artykuł ułatwi Ci wybór. Zapraszamy do lektury.

Design - czajniki elektryczne szklane, ceramiczne i stalowe

Czajnik elektryczny szklany z gotującą się wodą

Wielu już znane, obecne na rynku od dłuższego czasu czajniki elektryczne szklane. Są przezroczyste i wyposażone w podświetlenie, które w zależności od modelu, może nawet zmieniać kolor sygnalizując różne stopnie gotowania się wody. Jest to jednocześnie praktyczne, jak i designerskie rozwiązanie: podświetlenie nadaje pomieszczeniu przyjemną atmosferę, rozświetlając wnętrze delikatnymi kolorami. W szklanym czajniku bardzo łatwo jest kontrolować ilość zaparzanej wody, bez ryzyka przelewania czajnika i gotowania większej niż potrzebna ilości wody, co oszczędza energię elektryczną i czas na przygotowanie napoju. Czajniki te długo trzymają ciepło, więc ponowne zaparzenie wody będzie szybsze.

Czajniki elektryczne ceramiczne, uwielbiane przez osoby, które lubią połączenie nowoczesności z tradycją. Ceramika nadaje wnętrzu ciepło i wrażenie, że czajnik to nie sprzęt domowy, ale integralna część zastawy stołowej. Szeroki wybór kolorystyczny, wzornictwo i kształty pozwolą na dobranie czajnika elektrycznego pasującego do każdego wnętrza.

Czajniki elektryczne stalowe to bardzo higieniczna, odporna na uszkodzenia wersja małego AGD. Czajniki te często występują w połączeniu stali nierdzewnej oraz drewna, które nie tylko dodaje stylowego wyglądu, ale także wpływa na wysoką jakość produktu.

Temperatura wody dla idealnie zaparzonej herbaty i kawy

Jeżeli lubisz cieszyć się idealnie zaparzoną herbatą relaksując się przy książce i muzyce, to koniecznie wybierz czajnik z możliwością regulacji temperatury wody. Różnego rodzaju herbaty wymagają innej temperatury, aby osiągnąć idealny smak, aromat i intensywność, a także walory zdrowotne. Czajnik elektryczny z funkcją wybrania temperatury wody umożliwi w sposób ekstremalnie prosty zaparzyć idealną wręcz herbatę lub kawę.

Bezpieczeństwo użytkowania

Zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz automatyczne wyłączenie urządzenia po zagotowaniu wody, to bardzo ważna cecha czajnika elektrycznego. Aby móc spokojnie cieszyć się zaparzonym naparem, należy wybrać model z taką funkcją, co dodatkowo podniesie komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Istnieją też modele czajników z aż potrójnym systemem zabezpieczeń, które zadbają o to, by Twoja rodzina mogła czuć się bezpiecznie. Po osiągnięciu pożądanej temperatury czajnik sam się wyłączy, a w przypadku braku wody nie zacznie się nagrzewać.

Pojemność czajnika

jaki czajnik elektryczny wybrać boma

Standardem jest pojemność 1,7l. Jedna porcja wody z czajnika elektrycznego o takiej pojemności spokojnie wystarczy na duży dzbanek herbaty lub kawy. Na rynku można też znaleźć czajniki o pojemności 2l, które z pewnością będą odpowiednie dla domostwa, w którym mieszka duża rodzina.

Zużycie prądu i głośność gotującej się wody

Najlepiej wybrać czajnik o mocy 1850-2200 W. Taka moc zapewni szybkie gotowanie wody i jednocześnie będzie najbardziej energooszczędna. Głośność pracującego czajnika również jest bardzo ważna, aczkolwiek ten parametr jest rzadko podawany w opisach sprzętu. W tej sytuacji najlepiej zapytać sprzedawcę w sklepie, lub w razie kupowania czajnika przez internet, zapytać sprzedawcę przez czat, mailowo lub telefonicznie czy mają dane na ten temat. Firmy, które w swojej ofercie mają stały asortyment z pewnością mają wiedzę na temat swojego sprzętu opierając się na doświadczeniu swoim i klientów.

Mamy nadzieję, że teraz potrafisz odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest dla Ciebie najistotniejsze podczas wybierania nowego czajnika elektrycznego i sięgnąć po model, który posiada najważniejsze parametry. Życzymy smacznej kawy i herbaty!

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
pixelpixel