Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak przechowywać pieczywo, aby dłużej pozostało świeże?

2020-06-09
Jak przechowywać pieczywo, aby dłużej pozostało świeże?
Kupując pieczywo w sklepie lub piekąc je w domowym zaciszu, z pewnością chcesz, aby jak najdłużej pozostało świeże. Istnieje kilka opcji przechowywania wypieków – przekonaj się jaki sposób jest najskuteczniejszy, a także czego nie robić, jeśli chcesz długo cieszyć się ich świeżym smakiem.

Czy pieczywo można mrozić?

Mrożenie chleba czy bułek jest jednym z najlepszych sposobów, aby uchronić pieczywo przed zepsuciem. Najlepiej umieścić wypieki w szczelnym woreczku i ciasno związać, tak aby pozbyć się nadmiaru powietrza, a następnie włożyć do zamrażarki. Tak zabezpieczone pieczywo możesz trzymać w niej nawet do trzech miesięcy. Jak prawidłowo rozmrozić pieczywo? Należy wyjąć je z zamrażarki i zostawić na kuchennym blacie na noc, aby powoli wróciło do pokojowej temperatury. Rano możesz przygotować świeże i pyszne kanapki!

Przechowywanie pieczywa w woreczku plastikowym lub papierowej torebce

Przechowywanie pieczywa w plastikowym woreczku uchroni je przed sczerstwieniem i zepsuciem przez kilka dni. Minusem natomiast będzie brak chrupiącej skórki.
Torebka papierowa będzie idealna na 1 do 2 dni, pieczywo przez ten czas pozostanie świeże. Dłużej trzymane w papierowej torebce wyschnie i zrobi się twarde.

Nie przechowuj pieczywa w lodówce

Lodówka jako jedyna nie nadaje się do przechowywania pieczywa. Mimo, że doskonale zabezpiecza świeże produkty przed zepsuciem, trzymane w niej bułki i chleb mogą psuć się nawet 6 razy szybciej niż te trzymane w chlebaku.

Przechowywanie pieczywa w chlebakach

Odpowiednio dobrany chlebak stworzy doskonałe środowisko dla przechowywania pieczywa. Duży chlebak jest lepszy od małego, ponieważ umożliwia większy przepływ powietrza, co wydłuża świeżość pieczywa. Nie powinno się przepełniać chlebaka i umieszczać w nim zbyt dużej ilość pieczywa, ponieważ tym samym zwiększa się wilgotność, co sprzyja szybszemu psuciu się i pleśnieniu wypieków.

Jaki chlebak wybrać?

Chlebak stalowy, z drewna bambusowego, czy może plastikowy? Poniżej znajdziesz opis tych trzech najpopularniejszych chlebaków. Zdecydujesz, który będzie idealny dla Ciebie i Twojej rodziny.

Chlebak stalowy

Designerski wygląd oraz wysoka odporność na uszkodzenia. Stalowy chlebak idealnie sprawdzi się w nowoczesnych i minimalistycznych kuchniach. Pięknie się prezentuje oraz jest łatwy w czyszczeniu. Jednak takie pojemniki mają także swoje wady. Na stalowej obudowie często zostają nieestetyczne odciski palców. Nie powinno się ich myć środkami chemicznymi, ponieważ mogą zardzewieć.

Chlebak z drewna bambusowego

Klasyka w pełnym wydaniu. Naturalny drewniany materiał przedłuży świeżość Twojego pieczywa. Taki chlebak sprawdzi się w tradycyjnej kuchni, jest to też idealny gadżet dla miłośników ekologicznych rzeczy. Chlebak z drewna bambusowego powinno się czyścić lekko zwilżoną ściereczką bez dodatku środków chemicznych, aby uniknąć ryzyka zniszczenia lub przebarwienia tego naturalnego dodatku.

Chlebak plastikowy

Jest tańszym chlebakiem od drewnianego czy stalowego. Pomimo prostego i mało atrakcyjnego wyglądu, także spełnia swoją funkcję i utrzymuje pieczywo świeże przez długi czas. Sprawdzi się doskonale, gdy nie zamierzasz trzymać go na widoku, np. na kuchennym blacie. Plusem jest możliwość stosowania na nim środków czystości lub bezpośrednie mycie plastikowego chlebaka pod bieżącą wodą.

Nie każde pieczywo psuje się tak samo.

Pieczywo z dużą ilością konserwantów i z dodatkiem tłuszczy choć mniej zdrowe, psuje się wolniej niż te, które ma ich mniej lub nie ma wcale. Z kolei wypieki przygotowane z naturalnych składników, w tym np. bagietka powinny być zjedzone w dzień zakupu, ponieważ nie dodaje się do niej tłuszczu i bardzo szybko traci świeżość.

Jak widzimy, nie każde pieczywo może być przechowywane dłużej i w niektórych przypadkach niewiele można zrobić w kwestii wydłużenia jego świeżości, dlatego powinno być zjedzone w ten sam dzień.

Pamiętaj! Kupując chlebak zwróć uwagę nie tylko na wygląd, ale także na materiał z jakiego został wykonany. Ważny jest także rozmiar - weź pod uwagę jak duża jest Twoja rodzina i w jakim miejscu chlebak ma stać - należy przewidzieć, czy chlebak zmieści się w wybrane przez Ciebie miejsce.
Mamy nadzieję, że oczami wyobraźni już widzisz swój wymarzony chlebak i miejsce, w którym go ustawisz. Życzymy zawsze świeżego, pysznego pieczywa!
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020
pixelpixel