Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Gotuj świadomie: Wszystko, co chcesz wiedzieć o płycie indukcyjnej

2021-04-29
Gotuj świadomie: Wszystko, co chcesz wiedzieć o płycie indukcyjnej

Czym jest indukcja?

Indukcja to rodzaj kuchenki, której płyta wykorzystuje zjawisko powstania sił elektromagnetycznej. Co to znaczy? Pod ceramiczną taflą znajdują się cewki generujące szybkozmienne pole magnetyczne, które zamienia się w energię cieplną. Do gotowania na płycie indukcyjnej niezbędne są specjalne garnki, których dno wykonane jest z ferromagnetycznego materiału. Stawiając taki garnek na palniku indukcyjnym, jego dno indukuje prądy wirowe, które go rozgrzewają. W ten sposób płyta zastępuje płomień, a dania mogą być przygotowane bezpiecznie.

Dlaczego garnki na gaz nie działają na indukcję?

Standardowe garnki na kuchenkę gazową nie mają dna ferromagnetycznego, które wejdzie w interakcję z płytą. Indukcja nie wykryje zwykłego garnka, bo pomiędzy płytą a garnkiem nie wytworzy się pole magnetyczne. To wszystko brzmi bardzo skomplikowanie, jednak dla użytkownika kuchenki nie jest istotne jak działa indukcja. Ważne jedynie, aby wiedzieć jakie garnki na indukcję wybrać.

Jak rozpoznać czy garnek działa na płytę indukcyjną?

Garnki przeznaczone na płytę indukcyjną mają specjalne oznaczenie na dnie naczynia. Jeżeli garnek posiada symbol zwojnicy, prościej mówiąc - szlaczek z pętelkami, oznacza to, że garnek zadziała na indukcję. Czasami garnki mają też napis w języku angielskim: “induction”. Jeżeli nadal masz wątpliwości, czy garnek jest przeznaczony do płyty indukcyjnej, wykonaj bardzo prosty test. Przyłóż zwykły magnes do dna garnka. Jeżeli magnes się przyczepi, oznacza to, że dno wykonane jest z ferromagnetycznego materiału, czyli tego dedykowanego na indukcję.

Zalety gotowania na kuchence indukcyjnej

Aby obiektywnie rozważyć zalety posiadania w domu płyty indukcyjnej, należy wziąć pod uwagę kilka różnych czynników, między innymi ergonomię, estetykę i czas gotowania.

Zalety kuchenki indukcyjnej:

 • Energooszczędność
  Płyta indukcyjna szybko rozgrzewa garnek, co skraca czas przygotowywania potraw i zużycia prądu.
 • Bezpieczeństwo
  Po wyłączeniu kuchenki, płyta szybko stygnie, co zmniejsza ryzyko poparzenia się.
 • Oszczędność czasu
  Na płycie indukcyjnej potrawy przygotujesz szybciej, niż na tradycyjnej kuchence, ponieważ płyta szybko rozgrzewa garnki.
 • Zdrowsza kuchnia
  Dzięki temu, że potrawy będą krócej gotowane, zachowają większą ilość składników odżywczych.
 • Estetyka
  garnkach na płytę indukcyjną potrawy nie będą przywierały ani przypalały się, więc łatwiej będzie utrzymać je w czystości i na dłużej zachowają atrakcyjny wygląd. Samą kuchenkę też łatwo utrzymać w czystości, płaską płytę wystarczy przetrzeć szmatką z detergentem.

Jakie garnki wybrać na płytę indukcyjną?

Wiemy już, że na pewno muszą to być specjalne garnki z dnem ferromagnetycznym. Jednak to nie wszystko. Garnki te, jak i pozostałe garnki przeznaczone na kuchenki gazowe i elektryczne mają wiele rodzajów, różnią się jakością, ceną i designem. Naczynia na płytę indukcyjną mogą być wykonane z wielu materiałów, między innymi stali nierdzewnej, aluminium, miedzi, istnieją także garnki indukcyjne emaliowane, żeliwne, i z powłoką ceramiczną. Bez względu na to, jaki rodzaj materiału wybierzesz, musisz pamiętać o najważniejszym:
 • rozmiar garnków musi być dopasowany do płyty. Zbyt mały garnek postawiony na indukcyjnym palniku nie zostanie wykryty i nie da się w nim niczego ugotować.
 • dno garnka musi być idealnie płaskie, aby dobrze przylegało do płyty. Tylko wtedy garnek będzie mógł się nagrzać. Dno powinno być grube, aby się nie odkształciło.
 • zakup pojedynczych garnków będzie droższy niż zakup całego kompletu od jednego producenta. W zestawie nie powinno zabraknąć dużego garnka do gotowania makaronu, średniego do zup i małego do sosów. Przydatny będzie także rondelek, a każdy z garnków powinien mieć pokrywkę.
Garnki indukcyjne zyskują na popularności, dlatego występują w wielu wzorach i kolorach. Bez problemu wybierzesz takie, które będą pasowały do Twojej kuchni.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
pixelpixel