Czego nie można myć w zmywarce? Lista zabronionych produktów
Zmywarka to jedno z najbardziej pożądanych urządzeń w kuchni. Pomaga zaoszczędzić cenny czas i zmniejszyć rachunki za wodę i prąd. Przyzwyczailiśmy się, że wykonuje za nas brudną robotę - wystarczy ją zapakować, uruchomić i już po chwili cieszyć się czystymi naczyniami bez konieczności stania nad zlewem. Istnieją jednak naczynia i akcesoria kuchenne, których nie wolno myć w zmywarce, chyba, że chcemy zakończyć ich kuchenny żywot…
Naczynia i przybory kuchenne, których nie należy myć w zmywarce:
- naczynia i przybory kuchenne wykonane z drewna lub z elementami drewnianymi - pod wpływem temperatury mogą puchnąć, odkształcić się lub popękać.
- naczynia ręcznie malowane - detergenty mogą zetrzeć wzory.
- naczynia, sztućce sklejane, np. trzonki niektórych sztućców lub uchwyty garnków - temperatura może rozpuścić klej.
- naczynia i sztućce aluminiowe - po umyciu w zmywarce zmienią kolor na nieestetyczny.
- kryształy - ze względu na ich dużą wartość należy zachować ostrożność podczas mycia. Najlepiej myć je ręcznie, delikatnymi środkami oraz zimną wodą z dodatkiem octu, która zapobiega zaciekom.
- srebrna zastawa podczas tego samego mycia z zastawą ze stali oksydowanej - może dojść do reakcji chemicznej, która powoduje osadzanie się na sztućcach ciemnego nalotu.
- srebrna zastawa - wysoka temperatura odbarwia ją i utlenia.
- naczynia cynowe - mają niską temperaturę topnienia, więc wysoka temperatura w zmywarce może je odkształcić.
- naczynia żeliwne - po umyciu w zmywarce może pojawić się na nich rdza.
- ostre noże kuchenne - pod wpływem temperatury mogą się stępić.
- plastikowe pojemniki - mogą odkształcić się pod wpływem wysokiej temperatury, oraz zafarbować od resztek jedzenia. W razie wątpliwości sprawdź, czy dany przedmiot ma oznaczenie zaświadczające, że można je myć w zmywarce. Ten symbol to dwa talerze z trzema dyszami spryskującymi.
- termosy - zmywarka może odkształcić uszczelkę w korku, przez co termos może stracić zdolność do utrzymywania ciepła.
- ceramiczne patelnie z powłoką antyadhezyjną - płyn ze zmywarki łatwo je uszkadza.
- antyczna porcelana - lepiej myć ją ręcznie i nie ryzykować starcia z niej ręcznie malowanych wzorów.
- praska do czosnku - umycie jej w zmywarce nie spowoduje dokładnego jej wyczyszczenia.
- słoiki z etykietami - etykieta może odkleić się podczas mycia i utknąć w filtrze zmywarki.
Co jeszcze należy wiedzieć przed uruchomieniem zmywarki?
Zanim włożysz naczynia do zmywarki, oczyść je z resztek jedzenia i spłucz wodą. W ten sposób unikniesz zatkania filtrów, przewodu odpływowego i dysz ramienia spryskującego. Większe naczynia układaj w dolnym koszyku, mniejsze w górnym.
Regularnie używaj soli do zmywarek, która sprawia, że nie będzie osadzał się w niej kamień. Co kilka tygodni należy czyścić filtry, w których zalegają resztki jedzenia. Raz w miesiącu włącz zmywarkę “na pusto” używając płynu odkamieniającego. Te czynności pozwolą Ci cieszyć się zmywarką na dłużej. Dbaj o swoje naczynia, przybory kuchenne i zmywarkę, aby raz zakupione przedmioty służyły przez lata. Dzięki temu każda Twoja wizyta w kuchni, każde gotowanie i zasiadanie do stołu będzie przyjemnością - nie ma to jak gotowanie w zadbanych garnkach i jedzenie z pięknych, błyszczących talerzy!