Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co oznaczają symbole na produktach przeznaczonych do kontaktu z żywnością?

2021-08-10
Co oznaczają symbole na produktach przeznaczonych do kontaktu z żywnością?

Rozumieć symbole - poradnik świadomego konsumenta

Zapewne każdy klient podczas zakupów wyposażenia kuchni natknął się na enigmatyczne naklejki z symbolami. Większość produktów bowiem posiada odpowiednie oznaczenia, które informują kupującego o prawidłowym i bezpiecznym użytkowaniu naczynia, zgodnie z jego przeznaczeniem. Symbole te są zazwyczaj intuicyjnie zrozumiałe. Warto jednak dokładnie znać ich znaczenie, żeby świadomie dokonywać wyboru odpowiednich naczyń.

Plastik w kontakcie z żywnością - symbol kieliszka i widelca oraz symbol BPA Free

Jednym z najbardziej podstawowych oznaczeń jest symbol kieliszka i widelca, który oznacza naczynia, na których można podawać żywność. Pojawia się on najczęściej na syntetycznych, plastikowych pojemnikach, informując, że ich kontakt z żywnością jest bezpieczny.

Innym popularnym oznaczeniem dotyczącym plastikowych naczyń i opakowań to BPA Free. Obecność symbolu BPA Free oznacza brak niebezpiecznego związku chemicznego stosowanego przy produkcji naczyń. Dla konsumenta jest to informacja, że opakowanie można stosować do żywności. Jest to o tyle ważne, że związek ten ma niekorzystny wpływ na zdrowie, zwłaszcza u kobiet w ciąży i dzieci.

Za zimno, za gorąco - co z tą temperaturą? Znaczenie symbolu piekarnika i śnieżynki

O skrajnych wartościach temperatury, w której może być używane naczynie informuje symbol przedstawiający zakres temperatury. Przestrzegając wartości ukazanych na symbolu naczynie nie powinno ulec zniszczeniu. Przede wszystkim jednak nie zajdzie niepożądana reakcja pomiędzy pojemnikiem a żywnością.

Dodatkowymi oznaczeniami odnoszącymi się do temperatury są ikonki piekarnika oraz śnieżynki reprezentującej lodówkę i zamrażarkę. Opatrzone symbolem piekarnika naczynie można używać w nagrzanym piekarniku. Natomiast symbol śnieżynki informuje o możliwości przechowywania naczynia w lodówce i zamrażarce.

Zmywanie naczyń i podgrzewanie posiłków - symbol mikrofali i zmywarki

Dla bezpieczeństwa spożywanych posiłków, należy sprawdzać, czy na naczyniu widnieje symbol mikrofalówki. Tylko naczynia z takim oznaczeniem można bezpiecznie używać do przygotowywania jedzenia w mikrofalówce. Z kolei, żeby zachować naczynia w dobrej kondycji na długi czas, powinniśmy zawsze sprawdzać, czy naczynie można myć w zmywarce. Świadczyć o tym będzie widoczny na opakowaniu symbol zmywarki (ikona naczyń z kroplami wody).

Zwracając uwagę na tych kilka symboli podczas zakupów mamy pewność, że w odpowiedni sposób użytkujemy naczynie. W ten sposób zapewniamy sobie bezpieczne, wolne od niebezpiecznych substancji posiłki oraz dbamy o zachowanie naczyń w dobrym stanie.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
pixelpixel