Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wyposażenie kuchni - jakie sztućce wybrać?

2020-08-20
 Wyposażenie kuchni - jakie sztućce wybrać?
Dobra zastawa stołowa to podstawa każdej kuchni. Wybierając sztućce powinniśmy kierować się nie tylko ich wyglądem, ale także jakością. Jakie sztućce wybrać, by cieszyć się nimi przez wiele lat i jeść bezpiecznie? Za bezpieczeństwo podczas spożywania pokarmów oraz za trwałość sztućców odpowiadają materiały z jakich zostały wykonane.  

Sztućce z aluminium

Kiedyś aluminiowe sztućce gościły w każdym domu. Na szczęście jest ich już coraz mniej. Jeśli wciąż w swojej kuchni masz takie sztućce, koniecznie się ich pozbądź! Badania wykazały, że sztućce z aluminium niszczą się podczas spożywania np. kwaśnych potraw, przez co aluminium przenika do jedzenia, tym samym trafiając do naszego organizmu i zagrażając naszemu zdrowiu. Szczególną uwagę zwróć na to, aby z takich sztućców nie korzystały dzieci.  
Sztućce z tworzywa sztucznego 

Wiele sztućców, które możemy znaleźć w marketach, czy na targowisku jest wykonana z tworzywa sztucznego, które bardzo szybko rdzewieje i odkształca się. Trzonki takich sztućców najczęściej pokryte są plastikiem, który nie jest odporny na działanie wysokiej temperatury, topi się i sprawia, że już po krótkim czasie sztućce nadają się tylko do wyrzucenia.  

Sztućce drewniane

Drewno najczęściej stosuje się jako trzonek sztućców, co wpływa na ich wygląd. Wysokiej jakości sztućce z takim wykończeniem posłużą nam przez długi czas, jednak musimy pamiętać, żeby wybierać drewno najlepszej jakości – bukowe lub wiśniowe. Sprawdź także, czy trzonki sztućców pokryte są specjalnym lakierem, który zabezpiecza je przed uszkodzeniem.  

Sztućce kuchenne ze stali szlachetnej, nierdzewnej

Sztućce wykonane ze szlachetnej stali nierdzewnej z domieszką chromu i niklu to doskonały wybór dla osób ceniących wysoką jakość oraz długoletniość. Są odporne na wysokie i niskie temperatury oraz na uszkodzenia. Takie sztućce powinny znaleźć się w każdej kuchni. Są one bezpieczne i posłużą nam przez wiele lat. Najpopularniejszymi są zestawy z oznaczeniem 18/10, które oznacza, że zawierają 18% chromu i od 8,8% do 10% niklu, który podnosi ich odporność na korozję. Osoby uczulone na nikiel powinny szukać sztućców ze stali nierdzewnej z oznaczeniem 18/0 lub 18/C, które świadczą o braku tego pierwiastka.  

Zestaw sztućców ze srebra

Jednymi z najdroższych sztućców są te wykonane ze srebra. Tak luksusowe sztućce wymagają szczególnej uwagi. Nie można łączyć ich z potrawami, w których są jajka, trzeba myć je specjalnymi płynami do srebra i wycierać miękką ściereczką. Nie nadają się także do mycia w zmywarce.  

Złote sztućce

Sztućce zdobione lub całkowicie wykonane ze złota osiągają niebagatelne kwoty i często są produkowane na specjalne zamówienie klientów. Są to najbardziej ekskluzywne sztućce na świecie. Ciekawostką jest, że można myć je w zmywarce bez obawy, że stracą swoją piękną prezencję.    

Jeśli szukasz sztućców, które są bezpieczne i posłużą Ci przez wiele lat, wybierz te wykonane ze stali nierdzewnej. Decydując się na zakup tanich sztućców musimy liczyć się z tym, że szybko się popsują oraz mogą mieć niekorzystny wpływ na Twoje zdrowie. Jeśli szukasz ekskluzywnych i ekstrawaganckich sztućców, te ze złota idealnie spełnią swoją rolę.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
pixelpixel