Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rodzaje szkła w kuchni. W czym piec, podgrzewać, mrozić i przechowywać jedzenie?

2020-11-25
Rodzaje szkła w kuchni. W czym piec, podgrzewać, mrozić i przechowywać jedzenie?

Szkło kuchenne nie jest uniwersalne - dzieli się na wiele kategorii i różni w zależności od przeznaczenia. Aby używać go zgodnie z zaleceniem, w sposób bezpieczny i gwarantujący możliwie najlepsze przyrządzanie i przechowywanie żywności, dowiedz się jakie naczynia służą do danych kuchennych czynności. Poznaj szkło do zadań specjalnych: mrożenia, pieczenia i przechowywania żywności.

W czym piec potrawy mięsne i zapiekanki?

Chcąc przyrządzić wspaniałe pieczone lub gotowane potrawy mięsne, zapiekany makaron i warzywa należy sięgnąć po odpowiednie naczynie, które sprawi, że potrawa będzie aromatyczna, osiągnie odpowiednią miękkość lub kruchość. Do tego zadania idealnie sprawdzą się naczynia żaroodporne, których bezpiecznie można używać w piekarniku, na płycie elektrycznej i palnikach z ogniem.

Czy każde szkło jest żaroodporne?

Tylko szkło borowo-krzemowe, z którego wykonane są naczynia żaroodporne jest odporne na działanie temperatur. Te szklane, grube formy do przyrządzania potraw są odporne na temperaturę aż do 400 °C i zmianę temperatury o 120 °C.

Naczynia te występują w wielu formach: zazwyczaj płaskie naczynia wykorzystywane są do przyrządzania zapiekanek, a szklane garnki z okrągłym dnem świetnie sprawdzą się do zapiekania mięsa i warzyw w piekarniku, a także gotowania ich na gazie lub kuchence elektrycznej. Inne rodzaje szkła żaroodpornego to garnki do beztłuszczowego pieczenia dań, garnki dedykowane pieczeniu ryb i osobne do pieczenia ciast.

Czy można podgrzewać szkło w mikrofalówce?

Można podgrzewać szkło w mikrofalówce pod warunkiem, że nie ma żadnych metalowych elementów i zdobień. Do podgrzewania jedzenia w mikrofalówce najlepiej używać szkła o grubszych ściankach. Szkło cienkie i delikatne zbyt szybko się nagrzeje i pod wpływem wysokiej temperatury może nawet popękać.

Czy szkło jest bezpieczne do przechowywania jedzenia?

Szkło jest bardzo praktycznym materiałem do przechowywania jedzenia. Jest trwałe, estetyczne i bezpieczne. Nie wchodzi w reakcje z żywnością, nie odbarwia się i służy przez wiele lat.

Czy można przechowywać jedzenie w szklanych pojemnikach w lodówce?

Szkło jest świetne do przechowywania jedzenia w lodówce, ponieważ jest odporne na niską temperaturę i nie wchodzi w interakcję z żywnością, więc jest bezpieczne pod każdym względem. W szklanych pojemnikach można przechowywać produkty sypkie i płynne. Oznacza to, że w takim pojemniku możesz schować do lodówki dowolny produkt spożywczy jak i całe dania. Szklany pojemnik nie odbarwi się pod wpływem kolorowego jedzenia i nie wchłonie jego zapachu. Żywność przechowywana w szklanych pojemnikach zachowa swoje walory smakowe, świeżość i wartości odżywcze na dłużej.

Czy każde szkło nadaje się do mrożenia w nim jedzenia?

Tak, każde szkło nadaje się do mrożenia w zamrażarce. Najlepiej do tego nadadzą się szklane pojemniki i słoiki, czyli szkło o grubszych ściankach, które nie pobije się podczas wkładania i wyciągania go z zamrażarki. Należy pamiętać, że mrożąc produkty nie powinno się napełniać pojemników po brzegi, aby ewentualna ciecz znajdująca się w pożywieniu pod wpływem minusowej temperatury nie spowodowała pęknięcia pojemnika. Zamrożona ciecz zwiększa swoją objętość, zawsze trzeba mieć to na uwadze.

Czy szkło można myć w zmywarce?

Kiedy już upiekliśmy, podgrzaliśmy, zamroziliśmy, zjedliśmy… czas na mycie! Szkło można myć ręcznie, a także w zmywarce. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach:

  • naczynia, które można myć w zmywarce zazwyczaj ma specjalne oznaczenie na spodzie
  • w zmywarce można myć naczynia szklane, które nie mają żadnych drewnianych elementów
  • naczynia szklane ręcznie malowane najlepiej myć ręcznie, aby wyeliminować ryzyko starcia się wzorów
  • kryształy zaleca się myć ręcznie, delikatnymi detergentami
  • zmywarka bez problemu poradzi sobie z umyciem szklanych słoików, ale przed umieszczeniem ich w urządzeniu usuń z nich etykiety
  • naczynia szklane mocno zabrudzone lub przypalone należy najpierw zalać ciepłą wodą z płynem do naczyń aby odmokły, a dopiero później umieścić je w zmywarce

Jak widzisz, szkło nie jeden ma rodzaj! Zatem każdy z nich trzeba traktować inaczej i używać zgodnie z przeznaczeniem, a odwdzięczy nam się długoletniością, estetyką i przyjemnymi chwilami spędzonymi w kuchni i jadalni.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
pixelpixel